Ice bath aneb jak jsem vyzkoušela Wim Hof metodu na vlastní kůži

Ráda si jednou za rok dopřeju nějaký seminář. Minulý rok to byl Millionaire Mind Intensive v Holandsku a tento rok jsem si vybrala Wim Hof Method v Barceloně. Samozřejmě bez angličtiny bych se na těchto místech těžko ocitla. Znalost angličtiny otevírá dveře ke skvělým zážitkům:-).

Seminář jsem si vybrala tak, že jsem se nechala inspirovat okolím. Spousta mých známých lezlo do ledové koupele a byli z té zkušenosti nadšení, což mě nakonec pošouplo k rozhodnutí. Meditace miluju a od mého pobytu v Peru a meditací se šamanem uplynulo už 10 let. Na to období velmi ráda vzpomínám, našla jsem tam cestu k sobě, uvěřila, že Bůh opravdu existuje a cítila pokoj a harmonii ve svém nitru. Teď je pro mě nemožné někam odcestovat na delší dobu, zároveň jsem  ale potřebovala se zase trochu odpojit od toho uspěchaného západního životního stylu a dobýt energii. A do cesty mi přišel tento kurz.

Poslední dobou mě zlobí krční páteř. Prej ze stresu a z přenášení dětí, řekl mi traumatolog. Jako jeden z účinků zdraví prospěšnému WH metody je právě redukce stresu a kontrola těla. Takže to byl jeden z mých důvodů, proč jsem do toho šla. Wim říká: „We are able to deal with any kind of stress.“ Rozhodla jsem se to vyzkoušet na vlastní kůži.

Seminář začínal v 9,00 ráno v Barceloně. Po registraci na mě čekal velký sál z poloviny už zaplněný účastníky. Wim Hof vyskočil energicky na pódium už něco před devátou hodinou, představil se a povídal o sobě i svém životě. Z toho, co si pamatuju, tak má čtyři děti, manželka trpěla depresema a spáchala sebevraždu a on zůstal na vše sám. Před deseti lety pracoval za 7 eur/hod a potom se jeho život změnil. Je to člověk, který srší energií a vitalitou.

Na semináři nám Wim Hof dal spoustu rad a tipů. Ty, co se mi nejvíc líbily, jsem pro vás zapsala.

„Own your own mind, you can change the paradigm.”

„Divinity is here, within you. You need to understand how to connect with it. ”

„Nature is right, inner nature is right, mother nature is right.“

„Through the cold shower you are able to communicate with your body.“

Wim a jeho tým nejdřív vysvětlily z vědeckého hlediska, co se děje s tělem, když člověk začne dýchat podle WHM. Prezentovali různé vědecké výzkumy, kterých se Wim zúčastnil a ukázali fotografie z několika výprav. Byla tam i výprava na Kilimandžáro, které se zúčastnilo 26 lidí, z níž spousta bylo nemocných (rakovina, deprese, atd.). Všichni úspěšně absolvovali výstup.

Po povídání jsme přešli k praktické části. Nejdřív bylo jógové cvičení, které probíhalo pod vedením instruktora jógy. Potom nás Wim učil dýchání podle jeho metody. Vysvětloval, že hluboké dýchání zvyšuje energii v těle. A že pokud dýchací metodu děláme správně vytvoříme most mezi vědomím a podvědomím. A tak následovala praxe dýchacích cvičení, které vysvětluje na svém webu. Je to dýchání do břicha. Dýchání do břicha často praktikujeme v karate a tak mi to celkem šlo. Dostala jsem se při tom do zvláštního stavu, kdy jsem viděla jen bílo. Byl to takový pocit klidu a pohody. Meditace trvala necelou hodinu.

Po meditaci následoval lunch a přeslékání do plavek. Někteří účastníci vypadali hodně nervózní. Já jsem se nahrnula do první várky. Z dvou důvodů, chtěla jsem to mít za sebou a bála jsem se, abych stihla zpáteční autobus, protože se harmonogram semináře protáhl. Jeden z koučů nás nahnal k bazénu a zavelil ať si vlezem dovnitř. Dvě holky, co stály vedle mě, lezly pomalu a tak je hned popohnal, ať to udělají rychle. Já jsem se snažila na to nemyslet a prostě jsem tam šupla. Pak si pamatuju, že jsem si připadala celá stažená a tak jsem si vzpoměla na instrukce. Zavřela oči, začala v klidu dýchat a uvolnila tělo no a byl to opravdu krásný zážitek. V ten moment jsem na nic nemyslela a neřešila tisíc myšlenek, co mi většinou poletují v hlavě. Nádherný pocit prázdnoty a bytí v přítomnosti.

Sama jsem byla překvapená, že to proběhlo tak hladce, protože moje mysl mi servírovala ty nejšílenější myšlenky. Je opravdu zvláštní, jak nás naše mysl brzdí a udržuje v komfortní zóně. Týden před seminářem se mi tam vůbec nechtělo, byla mě pořád zima a nedokázala jsem si představit, že vlezu do ledové koupele. Byla to moc zajímavá zkušenost. Vřele doporučuju.

„Power of your mind it is yours. Ice bath will be a mirror to your body.”

 

Jana Mikulec
Miluji cizí jazyky a úspěšně podnikám v oblasti vzdělávání. Ráda poradím všem, kteří plánují nabízet jazykové kurzy či založit vlastní jazykovou školu. Více informací si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů